17.04.2011

TREND: CAT- EYE SUNGLASSES

Merhabaa!! Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte artık 2011 yaz trendlerinden bahsetmenin vaktidir diye düşünüyorum, ancak benimser uygularız, fazla vakit kalmadı :) Trend dosyamıza gözlükle başlamak istedim, bu sezon öne çıkan birkaç model var, önce adını şeklinden alan, kedi gözü gibi çekik çerçevelere sahip cat eye ile başlayalım. Aslında bu model gözlükler 50li 60lı yıllarda fenomen derecede popülermiş, herşeyde olduğu gibi moda bizi yine geçmişe götürüyor bu sezon, ancak uyarlanmış haliyle :) Öncelikle annelerinize bir sormanızı tavsiye ediyorum, kıyıda köşede var mıymış bu tarz gözlükleri diye.. Prada, Guess, Gucci, Tom Ford, Accesories, Topshop, Dior, Jeremy Scott, Paul Smith, Tommy Hilfiger gibi daha birçok ünlü marka 2011 ilkbahar-yaz kolleksiyonlarında bu gözlüklere yer vermiş. Ayrıca fotoğraflarda da görülebileceği gibi brçok Hollywood yıldızı da bu gözlükleri keyifle kullanıyor. Bu trend beni de çok sevindirdi, çünkü geçen sezondan beri kullandığımız eye liner'ı çekik göz oluşturacak biçimde sürme modasını takip eden bu gözlükler, yüz ifadesine bambaşka bir hava katıyor. Kedilerin gözleri gibi, feminen ve çok çekici bence.. Peki bu model hangi yüz tiplerine yakışır? Özellikle, kare ve oval yüzlerde güzel bir görünüm yaratırken, yuvarlak yüzlerin ise bu modellerin daha keskin hatlılarını ya da daha büyüklerini tercih etmeleri doğru olur. Ancak şu da unutulmamalı ki, kimse için şu yakışır bu yakışmaz diye kesin kurallar yoktur gözlük seçiminde, işin özü denemek, denemek, denemek.. Farklı saç şekilleriyle de her modelin size gidecek bir türü olacağına emin olabilirsiniz. Peki bu gözlükler hangi tarza uygundur dersek de, çok modernden vintage görünümlere, gözlüğün çerçevesinin yuvarlaklığı ya da keskinliğine göre birçok tarza kolayca uyum sağlayabilir. Dediğim gibi ben o kadar çok sevdim ki bu modayı, ilk trend postumda bu konuyu ele almamın yanı sıra, bu sezonki gözlük seçimimi de bu trendden yana kullandım. Merak edenler için benimki en alt fotoğraftaki bebek ;) Seneye de rahatça kullanabilmek için yarı kedi gözü ve altı düz kesim bir model tercih ettim. Benim seçimimi ve diğer örnekleri görmek için aşağıdan yazının devamına ulaşabilirsiniz. Son olarak, gözlüklerin harika birer aksesuar olmalarının yanında sizlere gözlerimizin de önemini hatırlıyor, yazın gözlerimizin direkt güneş ışığına maruz kalmasının ve kötü camlı gözlüklerin zararını ileride pişmanlıkla hatırlamamak için gerekeni yapmanızı tavsiye ediyorum :) Bu arada Shopping Fest kapsamında birçok optikte de yeni sezonda %40'a varan indirimler var, hatırlatayım.. İyi alışverişler!


Helloo!!! With the warm weather,  It’s time to talk about 2011 summer trends. Summer is coming, we have’nt so much time! I want to start to trend files with sunglasses. And I chose the cat-eye sunglasses for first. Actually cat-eye sunglasses rooted firmly in the revial of ‘50s and early ‘60s fashion. I advice you to ask your mothers for this model, maybe they could 

  have it : ) Some designers featured them prominently in Fall, like Prada.. And you can see them on the 2011 spring runways: Prada, Guess, Gucci, Tom Ford, Accesories, Topshop, Dior, Jeremy Scott, Paul Smith, Tommy Hilfiger.. etc. And, you can see again, in that photos, lots of Hollywood stars use them todays. I liked this trend so much, because I was using the cat-eye shaped eye liners so much.. I think, the cat eye view gives a very cool, sexy and charming expression to faces.  So what kind of face shapes are suitable for them? Generally speaking a cat eye frame with rounded-out edges will work wonders for a square face or diamond shaped face. A round face can benefit from sharper edges, or large frames that curve upwards subtly. All that said though, the rules are never hard and fast: the best option is always to try, try, try on pairs until you work out what's right for your face shape and hairstyle. And if you ask that how to wear them? Get the right pair of 50s-inspired glasses or sunglasses and you'll find they can work with many an outfit, from the very modern to the utterly vintage. Like I said, I loved this trend and this season, I also chose a cat-eye sunglasses for myself. If you want to see it, take a look at the bottom photo. Lastly, I want to remind you, please don’t look at the sun directly without sunglasses or with sleazy, bad quality sunglasses.. Our eyes are really important : ) Have a good shopping!!

2 yorum:

 1. i loooooove all of them! especially the 50ies inspired dior collection was breathtaking.

  xx

  YanıtlaSil
 2. YES, I love all of them too.. :) We are catgirlzz :))) I have to make a post about how to being a catwoman :))
  Thanks for your comment and inspiration :)
  xox

  YanıtlaSil

I love your comments! :)

Link Within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...