9.08.2011

It's time to Phyton! - Piton Zamanı!



Bildiğiniz gibi, geçen yıl dünya leopar, panter, aslan, kaplan, çita, kedigil ne varsa hepsinin akınına uğramıştı! Sokaktaki herkesin en az bir aksesuarında leopar desen vardı. Toplumca bu kadar benimsenen trendler, kolayca geçip gidemiyor. Bu sebeple bu sezon da leoparın, yine aynı sebepten dolayı puantiye ve color-block trendinin etkileri sürecek. Ancak onlar azalan bir ivmeyle hayatlarına devam ederken, her daim taze kana ihtiyaç duyan moda dünyası da yeni şeyler üretmeye devam edecek. Evet, uzun lafın kısası, bu sezon hit olmaya aday trend: PİTON! Evet, bu sefer şehre pitonlar da iniyor yani, tamamen vahşi doğanın içinde bir kış olacak :) Bu arada sarı enerji ile ilgili bir post yapmıştım hatırlarsanız, sarı da kışa özel olarak biraz koyu bir hal aldı ve hardal da bu sezon baştacı renklerden. Ayrıca zeytin yeşili, koyu yeşil(ördek başı yeşilinin daha koyusu diyeyim anlayın :)), bordo ve bej de bu sezonun öne çıkan renklerinden.. Ama dediğim gibi hala color-block trendi devam ediyor, neonlar fosforlular da aramızda olacak. E hal böyle olunca karşımıza da neon pitonlar çıkıyor! :) Bkz. Aşağıdaki turkuaz ve sarı çantalar, hatta iki renkli sarılı pitonlu elbise.. 2011-2012 sonbahar kış defilelerinde Burberry, Prada, Gucci ve diğer birçok marka pitona çoktan yer verdi. Benim favorim zincirli piton bileklik oldu. Özellikle ayakkabı çanta ve aksesuar da bu trend daha revaçta. Siz ne dersiniz?

Not: Hayvanları çok seven ben, tamamen emitasyon piton derilerini öneriyor, süs püs uğruna hayvanlara zarar verilmesine sebep olanları ya da buna prim verenleri de içtenlikle kınadığımı belirtiyorum.


--------------------------------------------------

As you know, the world was attacked by leopards, panthers, lions, tigers and all kind of felines last year! Everybody on streets has a leopard printed accesory at least. If a trend was loved so much like that by community, it's not easy to giving up it.. So, because of that this season, we'll continiue to see leopard prints, polka dots and colour-block trends. But the fashion world always needs fresh blood :) So, there'll be some news too! Yes, the trend is: PHYTON! Yes, this year, phytons are also coming to city, we'll live a real wild life :) If you remember, I made a post about Yellow Power.. As the same way, the yellow is getting a bit darker and mustard is really fashionable now! Olive green, dark green (darker from a duck head green, you know :)) beige and burgundy is also popular.. But as I said, colorblock trend is still going on, we'll see neons and bright colours.. So, neon phytons came out! :) Like you see in photos, turquoise and yellow bags and bicolour dress.. Lots of luxury brands like Burberry, Prada, Gucci has included phyton prints in their collections. My favorite is chain with phyton bracelet. Especially, this trend is working better on shoes, bags and accesories. What do you say?

PS. As a big animal lover, I definetely advice to you imitation phyton leathers.. And I also wanna say that I'm really condemning people who accepted damaging to animals for fashion or something else..


















8 yorum:

 1. Hi, nice to meet you, I'm Alessia, from Italy. Thanks for the tips, I love the python items.

  cheers
  A.

  YanıtlaSil
 2. Lunapark Queen9/8/11 21:57

  Hi Alessia! Nice to meet you too. I love Italy! I wanna come there.. :) Thank you for nice comments!

  YanıtlaSil
 3. Not sure how I feel about Python... I havent even jumped on the leopard bandwagon yet. But I really want leopard print flats, and a scarf...

  YanıtlaSil
 4. I think we will use to use it soon :) Like lots of trends.. :) I have a leopard scarf and a blouse :) Actually I have more things :)

  YanıtlaSil
 5. Ohh so lovely blog :) want to follow each other? let me know on my blog!
  Hope you will visit it http://pleasestrikeapose.blogspot.com/ and if you will like it follow me :)

  YanıtlaSil
 6. Lunapark Queen10/8/11 19:21

  Oh thank you so much! :) Of course, let's following!

  YanıtlaSil
 7. That last celine bag is super adorable great python post!

  xx
  Liz Lizo
  www.vogued-out.com

  YanıtlaSil
 8. @Liz Lizo, yes! it's very adorable, like a cute lemon! I wanna eat it! :)

  YanıtlaSil

I love your comments! :)

Link Within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...