11.08.2014

Mykonos Nights


Veeee işte sonunda tatil postlarına başlıyoruz! :) Geçen hafta tatil dönüşü ancak adapte olup kendimi düzene koyabildim, gecikme için affedin.. Annem ve kardeşimle bayram tatili için Ets'nin Aegean Paradise cruise gemisiyle Yunan Adaları turunu tercih ettik. Turumuzun ilk durağı Mikanos'tu ve Mikanos'ta sadece bir gece kaldık, yani gündüz Mikanos'u görme fırsatımız olmadı. Neyse ki Mikanos zaten gece hayatıyla meşhur olduğu için çok da sorun etmedik. Ets'nin bu turu 3 gece 4 gün yani oldukça kompakt bir tur, Mikanos, Santorini ve Pire (Atina)'yi kapsıyor. Ancak her durakta oldukça sınırlı bir vaktiniz olduğu için sadece en önemli yerleri hızlıca görebiliyorsunuz, pek keyfini çıkartmaya vaktiniz olmuyor diyebilirim. Ve kesinlikle tatilde dinlenmek isteyenlere göre bir tur değil, az uyuduğunuz bol bol gezip eğlendiğiniz, oldukça yorulduğunuz ama güzel anılarla ve tazelenmiş olarak döndüğünüz bir tur :) Gemi oldukça konforluydu diyebilirim, herhangi bir sallama vs. yaşamadık. Ayrıca 1200 kişilik geminin 300 kişisi mürettebattan oluşuyordu ve personel inanılmaz ilgiliydi.Bu turla ilgili en sevdiğim şey o oldu diyebilirim. 1000'e yakın insanın kahvaltı ettiği bir kahvaltı salonunda bile siz daha istemeden çayınız anında tazeleniyor diyeyim, odanız günde iki kere pırıl pırıl güler yüzlü personeller tarafından temizleniyor diyeyim siz anlayın. Ayrıca mürettebat 16 farklı ülkeye mensup, yani çokuluslu bir ortam hakim gemiye, bu da daha eğlenceli ve renkli bir ambiyans sağlıyor. Animasyonlar vs. de oldukça başarılı, sizin mutlu olmanız için herkes elinden geleni yapıyor diyebilirim.Yemekler de muhteşem olmasa da iyiydi, bunun dışında bu turda olumsuz olarak söyleyebileceğim tek şey ben daha önce alışkın olmadığım için 900 kişinin aynı anda gemiden çıkması, gemiye girmesi, yemek yemesi biraz kaos yaratabiliyor. Bu durum için bir sürü önlem alınıp minimuma indirilmiş ama yine de insan biraz garipsiyor. Gemi limana yanaştığında tek kapıdan çıkmayı bekleyen 900 kişi düşünün :) Yine de çok fazla beklemedik diyebilirim.. Turla ilgili kısa bir özet geçtikten sonra fotoğraflarla Mikanos'u anlatmaya devam ediyorum. Bundan sonra Santorini ve Pire postu da gelecek. Yunan Adaları'yla ya da bu turla ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa bu postun altına yorum bırakabilirsiniz..


Geminin üst güvertesinde bir yüzme havuzu ve iki jakuzi mevcut ama havuz oldukça küçük. Genelde çocuklar yüzüyor. Güneşlenmek isteyenler için gördüğünüz gibi şezlonglar da mevcut ama ben ne havuza girmeye ne güneşlenmeye vakit bulamadım. Bulan nasıl buldu onu da anlamadım :) 
Gemimiz Mikanos'a yaklaşırken.. 
 

Batan Güneş'e hoşçakal öpücüğü de verdiysek Mikanos'a hazırız :)


Öncelikle dünyanın en çılgın eğlence şehirlerinden biri olarak adlandırıldığı için Mikanos'la ilgili beklentim oldukça yüksekti. Karaya ayak basar basmaz çılgınca çıplak bir şekilde koşan insanlar, bangır bangır müzik ve her yerde öpüşen gayler olacak sanıyordum, yanılmışım. 10 gibi indiğimizde ortam oldukça sakindi, bizim Ege'nin sahil kasabalarından pek bir farkı yoktu.. Fiyatlar dışında :) Dünyada böylesine ün salmış bir şehir haliyle oldukça lüks takılıyor :) En ünlü markaların butiklerini bu şehirde rahatlıkla görebilirsiniz, ya da normalde yiyeceğiniz bir yemeği burada iki üç katı fiyata yiyebilirsiniz.


Gecenin hareketlenmesini beklerken şehrin merkezinde ufak bir tur atarak butikleri, kiliseleri vs. gezdik. Şunu bütün yunan adaları için söyleyebilirim ki, bu kadar ünlü olmalarına rağmen oldukça bakımsızlar. Avrupa'nın o düzenli tıkır tıkır işleyen sistemi, tertemiz sokakları vs burada yok :) Türkiye'ye baya benziyor yapı olarak.. Ayrıca yerli halkın çoğu İngilizce bilmiyor, bu da biraz sorun yaratabiliyor. Alfabenin kril alfabesi olması da hiçbir şey anlamamanıza sebep oluyor. Böyle acayp bir duygu, kendi ülkenizde ama yabancıymışsınız gibi :))


Yunan Adaları'nın hepsinde en çok gördüğümüz araba Smart! Her köşede birkaç tane görmek mümkün. Mikanos'un sokakları çok dar olduğu için çok mantıklı bir seçim.. Bazı sokaklardan iki kişi yan yana zor geçiyor ve labirent gibi. Zamanında korsan saldırılarından korunmak için şehrin sokaklarını bu şekilde yapılandırmışlar :)


Hediyelik eşya dükkanlarında çeşitli suluboya eserler, anahtarlıklar, magnetler, biblolar bulmak mümkün. Ancak ürünlerin kaliteleri pek iyi değil, fiyatlar da yüksek. Mesela ben gittiğim her şehirden kupa alır koleksiyon yaparım, porselen kupa bulmakta oldukça zorlandım. Hep kalın seramik ve hep aynı basit tasarımlar vardı..Yukarıda gördüğünüz gibi bütün restoranlarda cafelerde Free Wifi yazıyor ve turistleri çekmek için inanılmaz işe yaradığını söyleyebilirim. Çünkü gemimizde Wifi ücretliydi ve operatörüm yurtdışında çılgın fatura kesmeye bayıldığı için interneti kapatmak zorunda kaldım. Ki benim için çok zorlu bir üç gün oldu bu yönden :) Her Wifi yazısı gördüğümde çölde su bulmuş gibi koşuyordum. Hatta bazı mekanlar Free Wifi yazıyor ama bir şeyler sipariş edip şifre vs. sorduğunuzda wifi nin bozuk olduğunu söylüyorlar. Taktiğin böylesi! :)İşte Mikanos'un şehir merkezindeki bütün sokakların genişliği hemen hemen böyle diyebilirim.. :)Şansımıza yıldızların çok net göründüğü bir geceydi. Fotoğrafta bile belli oluyorlar, bir de canlı halini düşünün :)


İlginç birkaç detay daha.. Hiç sokak kedisi yok Yunan Adaları'nda ama köpekler görebilirsiniz. Bir de bütün büfelerde deli gibi Pringles satılıyor :) Bayılıyorlar :)


Mikanos'un gece eğlencesini düşünüp topuklu ayakkabı giyenler maalesef hüsrana uğradılar. Zemin çok düzgün değil ve yürümeniz gerekiyor. O yüzden ya rahat bir dolgu topuk tercih etmeli ya da sandaletlerle gecenin tadını çıkarmalı ;)
İşte geldik kendi külahlarını yaparken etrafa mis gibi kokular yayarak sizi içine çeken dondurmacıya.. Kendisi tam sahil şeridinde yer alıyor ve dondurmaları inanılmaz lezzetli ve kocaman :) Ayrıca aşağıda gördüğünüz gibi ilginç çeşitler var.. Ferrero Rocher'li, Baklavalı, Latte'li, Oreo'lu vs. çok ilginç ve leziz çeşitler mevcut, yolunuz düşerse denemelisiniz :) Ayrıca free wifi yazısı sizi aldatmasın, yok wifi fln :) Öyle çalışanlardan ilgi alaka da pek beklemeyin, hizmet sektörü zayıf, herkes kendi işini kendi görüyor..Gyros Pita! :) Dönerimizin yeni adı.. Baklava'yı da tamamen sahiplenmişler, yüzyılın Türk kahvesi olmuş GreekCoffee, yoğurdumuz olmuş Greek Yoghurt, lokumumuz olmuş Greek Delight.. Hacivatis ve Karagozis bile var yani.. İnsan ister istemez bir "yok artık ya!" deyip bozuluyor :) Aldığım kavala kurabiyeleri de başarısızdı zaten. Mikanos'ta bir dondurmayı sevdim diyebilirim.


Veee biraz oyalandıktan sonra saat 00:00'ı geçmeye başladığında Little Venice diye adlandırılan barların bulunduğu bölgeye geçtik. Günlerden Perşembe'ydi ve henüz ortam pek hareketlenmemişti. Mekanlarda ortalama 10 kişi vardı. Ve kalabalık genelde teenage lerden oluşuyordu. Birkaç tane gay bar gözümüze çarptı. Aslında dışarıdan anlayamıyorsunuz hangi barın nasıl bir konsepte sahip olduğunu. Mesela biz içeri giriyorduk. Erkekler çılgınlar gibi kardeşim Dağcan'ı kesmeye başlaığında kaçıyorduk :) Çocuğa gelip "Gel seninle X Bar'a gidelim" diyen bile oldu yanımızda, ortam rahat :)Önceden yaptığımız araştırma neticesinde birkaç popüler mekana girip çıktıktan sonra Skandinavian Bar'da kalmaya karar verdik. 


Alt kısmında bir şeyler içip takılabiliyorsunuz, üst kat ise disco.. Biz bir yarım saat aşağıda takıldık, sonra yukarı çıktık. Biz çıktığımızda çok kalabalık değildi ancak saatler 01:00 oldu mu iğne atsan yere düşmez bir hal aldı ortalık. Ama maalesef cruise gemimiz sayesinde barın yarısı zaten Türk doluydu :))) Ne demek istediğimi şimdi daha iyi anlamışsınızdır, toplam 10 tane popüler mekan var ve aynı anda gezmeye çalışan 900 Türk var gemiden inmiş. Böyle olunca ortamın doğal atmosferini pek yaşayamıyorsunuz. Mesela arkada peace yapan arkadaşı hiç tanımıyorum, fotoğraf çekildikten sonra fark ettim. Diyorum ya ortam çok rahat :) Ama genel olarak bakarsak bizim Taksim de özellikle hafta sonu baya çılgın bence, Mikanos'tan çok eksik kalmıyor..Mesela barda tanışıp İngilizce konuştuğumuz insanların 10 dk. lık bir sohbetin ardından Türk olduğunu ve aynı gemide olduğumuzu fark ediyoruz :)))Gördüğünüz gibi yaş ortalaması oldukça düşük.. 17-25 arası diyebilirim genel olarak. Yukarıdaki fotoğrafta tepelere çıkmışım arkamdaki duvar aldatmasın, önümdeki manzara buydu :)


Dağcan Mikanos'u selamlarken :) Biz 3 gibi filan gemiye geri döndük, bardan çıkarken kapıda çok yoğun bir giriş kuyruğu oluşmuştu.. Yani hafta içi bile baya yoğun bir eğlence hayatı var gerçekten :) Ertesi sabah Santorini ile yolculuğa devam edeceğimiz için biraz uyumamız gerekiyordu, biz de sabahlamak yerine Dağcan'ı ikna edip geminin yolunu tuttuk. Bu arada geminin bulunduğu yerle şehir merkezi arasında yaklaşık 3 km. bir yol var ve gece vakti kendi kendinize ulaşım sağlamanız mümkün değil, kaldırım bile yok yolda.. Bu yüzden Ets transfer hizmeti sunuyor, shuttle ile şehir merkezine bırakıp alıyor yarım saatte bir, ancak bu da kişi başı ekstra 8 euro demek. Barlarda ise giriş için bir ücret ödemiyorsunuz, ne içerseniz o.. İçkiler ise ortalama 7-8 Euro'dan başlıyor.. İşte Mikanos böyle :) Oldukça detaylı anlatmaya çalıştım ama sorunuz olursa her zaman cevaplarım.. Sırada en sevdiğim durak olan Santorini var, hazır mıyız? :) Herkese güzel haftalar!

-Z-

12 yorum:

 1. Vallahi oldukça detaylı anlatmışsın zümracığım her şeyi nasıl böyle aklında tuutyorsun :) bir de bacakalrın çok incelmiş canım, pilatese mi borçlusun? ben de yapıyorum ama az bir zaman oldu daha. iyi haftalar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım aslında bu ara 2 kg bile aldım, pek bir incelme yok sanırım fotoğraflarda öyle çıkmış, elbiseden de olabilir.. Gerçi benim bacaklarımın yapısı ince kiloyu oradan almıyorum :))) Pilates'e epey bir ara vermiştim şimdi geri döndüm :)

   Sil
 2. Stilini çok beğendik. Tarzoom.net ‘de tarzını paylaş. Sen de büyük sürprizlerle stil ikonlarının arasına katıl!

  YanıtlaSil
 3. Amazing pictures...and you dear are so beautiful!

  Stylure.net
  Stylure.net
  Stylure.net

  YanıtlaSil
 4. Biz de eylül başında aynı gemiyle rodos-mykonos-santorini yapıcaz. Çok merak ediyordum ets giden birinin yorumlarını. Santorini postunu merakla bekliyorum o zaman çünkü en çok merak ettiğim bol bol foto çekilmek istediğim ada orası:)))) Senin fotolarına da bayıldım, ayrıca çok iyi bir rehber oldu yazın:P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim işe yaradığına :) Santorini postu hazır bileeee :)

   Sil
 5. What you write makes me impressed, thank you for your information.

  Link Premium
  1. Agen Taruhan Bola
  2. Agen Casino Online
  3. Agen Poker Online
  4. Agen Judi Bola
  5. Agen Bola Terpercaya

  YanıtlaSil
 6. Harikasın! Okuduğum en güzel gezi yazısı diyebilirim biz de annemle hep isteriz Yunan adalarını bakalım bir gün kısmet olur inşallah :) Ben şeyi merak ettim ets turdan genel olarak memnun kaldınız mı bir problem vs oldu mu ya da hizmet kalite olarak nasıl?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bu konudaki tüm fikirlerimi yukarıda anlattım :) Ekstra bir problem yaşamadık, kalabalıkla birlikte hareket etmek ve programın yoğunluğu biraz yordu diyebilirim. Ama ETS elinden geln her şeyi yaptı, o yönden hiçbir şey diyemem, tavsiye ederim, memnun kaldım :)

   Sil

I love your comments! :)

Link Within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...