15.08.2014

Santorini Part 1: Perissa Beach & Fira


İşte Yunan Adaları içinde favorim: Santorini! :) Keşke burada geçirebileceğim daha çok vaktim olsaydı, bir gün gerçekten yetmedi. Turla gidince birçok şeyi görme şansınız oluyor ama tadını çıkarmaya pek vaktiniz olmuyor maalesef.. İleride fırsatım olursa Santorini'de üç gün filan kalmak isterim. Öncelikle Santorini uzuuun yıllar önce patlamış bir yanardağın kalıntısı olduğu için bitki örtüsü çok zayıf, bütün topraklar volkanik.. Plajlarda bile ya lavlardan kalan siyam kumlar ya da kızıl kumlar var. Bu da adayı daha özel kılıyor. Yanardağ patlaması deyince tahmin edebileceğiniz üzere adada yerleşim oldukça yüksekte ve denizle yerleşim arasında kocaman bir uçurum var.. Burada ulaşım üç şekilde sağlanıyor. Yüzlerce merdiveni yürüyüp çıkarak, o merdivenlerden geçen katırlara 5 Euro'ya binerek, ya da teleferik ile 5 Euro'ya 40 sn. de çıkabilirsiniz. Merdivenler aşırı dik ve fazla olduğu için çok yorucu, ayrıca aynı yolu katırlar da kullanıyor, biraz tehlikeli ve kötü kokuyor. Katıra binmek ise fazla zıplattığı için birkaç gün yürüyememenize bile sebep olabiliyormuş. Ayrıca yine hayvanların dışkısı sebebiyle çok kötü kokuyor ve bence güneşin altında ağırlık aşıyarak merdiven inip çıkan hayvanlara da yazık :( Yani en mantıklı yol teleferik.. Yukarı çıktıktan sonra Santorini'nin meşhur kasabası Fira'dasınız. Fira'da alışveriş yapmak için sevimli yerler var, ayrıca baklava ve dondurulmuş yoğurt yiyebileceğiniz sevimli cafeler de var. Biraz yürüyünce Santorini'nin otobüs durağına ulaşıyorsunuz. Adanın her yerine ulaşım buradan sağlanıyor. Herhangi bir bilet vs. almadan istediğiniz otobüse biniyorsunuz ve yolda kişi başı yaklaşık 2 Euro toplanıyor. Biz önce otobüsle meşhur siyah kumlu plaja sahip Perissa'ya gittik, ardından yine Fira'ya dönüp bu sefer Oia otobüsüne bindik ve güneşin batımını izlemeye gittik. Oia postu ayrı olarak gelecek :) Şunu söyleyebilirim ki Santorini için geminin sattığı ekstra turları almaya hiç gerek yok. Kişi başı toplam harcamamız 20 Euro bile tutmadı, turlar ise 60 Euro'dan başlıyor. Ancak Pire için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, orada durum biraz farklı, onu Pire postunda anlatacağım. Genel olarak bahsettikten sonra gelelim fotoğrafla eşliğinde detaylara..


Bizim Pinkberry'nin envai çeşit lokal olanlarını Yunan Adaları'nın her köşesinde görmek mümkün. Fiyatlar 3 Euro'dan filan başlıyor ve gerçekten oldukça lezzetliler.. Normal yoğurtu kendilerine mal etmelerine sinirli olsam da frozen yoghurt onların olsun :) Başarılılar!


Benim gibi bir dondurma aşığı Fira'da koca bir kornet bulursa ne olur? :) 


Yunan Adaları'nın genel rengi mavi beyaz, aynı bayrakları gibi :) Yunanlılar her ne kadar biraz tembel olsalar ve ülkelerine pek iyi bakmasalar da her sezon öncesi mavilerini cilalamayı asla unutmazlarmış. Turistleri çekmenin yolunu biliyorlar :)

İşte ETS'nin gemisi Aegean Paradise! Hayır hayır o değil, onun solunda arkada duran küçük olan! :) O küçük gemi 1200 kişi alıyor, büyük olanın ne kadar büyük olduğunu siz düşünün şimdi :)))


Santorini'de fiyatlar genel olarak pahalı.. Her şey Türkiye'nin en az üç katı diyebilirim.. :) Gerçi bu durumda Euro'nun da payı büyük ama Atina'da fiyatlar daha uygun. Santorini ve Mikanos Dünya turizminde önemli bir yer olduğu için fiyatlar daha farklı..


Veeee geldik Perissa'ya.. Siyah kumlar gerçekten ilginçti ama kırmızı kumlu plajı görme şansım olmadı maalesef vakit yetmedi. Bu plajdan biraz kum bile getirdik, kum saati yaptırmayı düşünüyoruz :) Plajlar hakkında da bilgi vereyim. Çoğu oldukça lüks ve güzel. Şezlong ve şemsiye için de birçok plajda ücret ödemiyorsunuz, garsonun getirdiği menüden bir şey sipariş etmeniz yetiyor. Fiyatlar da çok uçuk değil, mesela benim içtiğim ice latte 6 Euro'ydu. Ayrıca kalabalık olmaması da güzel plajların. Bütün plajlar devlete aitmiş Yunanistan'da ama sahil kenarındaki restoranlar kendi önündeki kısma şezlong şemsiye vs koyarak müşteri çekiyor. Bu mekanlarda ayrıca duş alabiliyor, üstünüzü değiştirebiliyor hatta hamaklarında bile sallanabiliyorsunuz. Yan yana bir sürü cafe onların beachleri var, bizim seçimimiz en baştaki "Mera" oldu ve çok memnun kaldık. Free Wifi da bonus oldu :D

Yunan Adaları'nın hepsinde deniz çok temiz, yosun vs. bile hiç görmedim. Kum gördüğünüz her yerde rahatlıkla yüzebilirsiniz diyorlar. Sadece deniz biraz dalgalıydı ve üç adım attığınızda su birden bire baya derinleşiyordu. İyi yüzme bilmeyenlerin aklında olsun :)

Oia'ya gitmek için tekrar Fira'ya giden otobüsler yine Mera'nın önünden sizi alıyor. Bu yüzden Mera çok güzel bir seçim :) Biz ancak iki saat vakit geçirebildik ama burada iki gün bıraksalar takılabilirdim :)


Otobüs yolculukları genelde 20-30 dk. arası sürüyor, camdan baktığınızda güzel manzaralarla dolu keyifli bir yolculuk oluyor diyebilirim. Ayrıca otobüsler de bizim halk otobüsleri gibi değil, daha çok büyük turizm firmalarının şehirler arası otobüslerini andırıyor :)Uçurum derken neyi kastettiğimi biraz anladınız sanırım :) Bu sadece küçük bir kısmı..Veeee işte final için Oia'dan bir görünüm.. Burası gerçekten çok özel bir yerdi, o yüzden detaylarını ve fotoğraflarını diğer posta saklıyorum. Umarım Santorini'yi sevmişsinizdir, ben çok sevdim. Sorularınız olursa severek yanıtlarım. Bu postun altında yorum bırakabilirsiniz ya da Instagram'da @zumracelik olarak da bana ulaşabilirsiniz, olmadı lunaparkqueen@gmail.com a mail atabilir ya da @lunaparkqueen olarak Twitter'da beni bulabilirsiniz. İstediğiniz her yerdeyim, sizi bekliyorum, sevgiler :)))

-Z-

3 yorum:

  1. Çok keyifli ve güzel bir yazı olmuş, fotoğraflar da çok hoş görünüyor :) Yunan Adaları pek çok kişi için olduğu gibi benim için de yapılacaklar listesinin başlarında geliyor, o yüzden bu bilgilendirici yazı için de ayrıca teşekkkürler :)

    YanıtlaSil
  2. Beğendiğine çooook sevindim, çok teşekkürler güzel yorumun için :) <3

    YanıtlaSil
  3. Süpersin..Takibe devam )) Paylaşımların ve önerilerin gerçekten faydalı..

    YanıtlaSil

I love your comments! :)

Link Within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...